خوش آمدید میهمان [ ورود | عضویت

ثبت تور

ایران به دنبال جذب گردشگران روسیه

خبر گردشگری ایران, مطالب گردشگری ۲۱ دی ۱۳۹۴

گردشگران روس

سواحل جنوبی کشور و آثار باستانی تاریخی در شهر شیراز و اصفهان حالا یکی از عمده مکان هایی است که با ذائقه روس ها تا حدی جور در می آید.

محمد حسین نجاتی: تنش‌های ایجادشده بین روسیه و ترکیه صنعت گردشگری این کشور را نیز در امان نگذاشت. به طوریکه براساس دستور مستقیم مقامات روس، سفر اتباع این کشور به به ترکیه از این پس با محدودیت هایی مواجه خواهد شد. همین مسئله زمینه ساز ایجاد پتانسیلی برای ایران شده است تا از این موقعیت استفاده کند و اقدام به جذب توریست های روسی کند.
سواحل جنوبی کشور و آثار باستانی تاریخی در شهر شیراز و اصفهان حالا یکی از عمده مکان هایی است که با ذائقه روس ها تا حدی جور در می آید. آمار ها نشان می دهد درآمد ارز خارجی ترکیه از توریست های روسی به شکل میانگین سالانه بیش از ۶ میلیارد دلار است و حتی نیمی از این رقم هم اگر در ایران محقق شود می تواند زیرساخت های بسیار مناسبی را ایجاد کند.

با این حال از سازمان میراث فرهنگی خبر می رسد معاون گردشگری این سازمان قرار است چهارشنبه‌ هفته جاری برای رایزنی با همتای خود به مسکو ب‌رود تا شاید دروازه‌های ایران و روسیه به روی گردشگران دو کشور گشوده‌تر شود.

در همین رابطه علی‌باقر نعمتی، مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: مطالعات جامعی درباره سلیقه گردشگران روس صورت گرفته و ما بر اساس نتایج آن مطالعات، حرکت خواهیم کرد.

او درباره سفر هیاتی به سرپرستی مرتضی رحمانی‌موحد، ‌معاون گردشگری کشور با همراهی تعدادی از مدیران دفاتر خدمات گردشگری و تورگردانان ایرانی به مسکو توضیح داد: قرار است دیدارهایی با مقامات، بخش خصوصی و دولتی گردشگری روسیه صورت گیرد تا زمینه‌های همکاری‌های دراز مدت برای توسعه گردشگری بین دو کشور فراهم شود.

«نعمتی درباره قراردادها و توافق‌های قبلی ایران و روسیه در موضوع گردشگری، گفت: قراردادهای قبلی چارچوب حقوقی داشتند، ولی این سفر رویکردی اجرایی دارد و به منظور تسهیل کردن زمینه همکاری‌ها بین دو کشور، رو در رو قراردادن بخش خصوصی ایران و روسیه و پشتیبانی کردن از همکاری‌های فی‌مابین انجام می‌شود تا این بخش با اطمنیان از حمایت‌های دولتی تعاملات دراز مدتی را آغاز کند.

وی همچنین از هماهنگی با روس‌ها برای حضور رییس آژانس گردشگری فدرال روسیه به همراه تعدادی از تورگردانان این کشور در نمایشگاه بین‌المللی تهران که بهمن‌ماه امسال برگزار می‌شود، خبر داد و افزود: تلاش می‌شود در حاشیه این نمایشگاه، مذاکرات مسکو در ایران ادامه پیدا کند تا به نزدیکی بیشتر تورگردانان دو کشور منجر شود.

در نمودار زیر سهم روس ها از بازار گردشگری ترکیه در سال ۲۰۱۳ را ببینید.

گردشگران روس

سهم چهار میلیونی ایران از یک و نیم میلیارد گردشگر جهانی
براساس آمار منتشر‌شده در سال ۲۰۱۳ از مجموع یک و نیم میلیارد در جهان، سهم ایران فقط چهارمیلیون‌نفر بوده است. در سال ۲۰۱۳ در کل جهان هزارو ۲۵۰میلیارددلار از محل جابه‌جایی گردشگران درآمد کسب‌ شده‌ که بنابر آمار منتشر‌شده سهم ایران در همین سال از محل جذب گردشگر فقط پنج‌‌ میلیارددلار بوده است.

اهمیت درآمد صنعت توریسم زمانی مشخص می‌شود که میزان درآمد آن را با میزان صادرات نفت و گاز ایران بسنجیم. درآمد ایران از محل صادرات نفت خام و میعانات گازی در سال ۹۲، ۴۱ میلیارد و ۶۱۰میلیون‌دلار بوده‌است که این رقم یعنی درآمدی برابر با درآمد سالانه صنعت گردشگری ایتالیا!

اما دورنمای گردشگری ایران نشان می دهد بازار گردشگری ایران که چند سالی تحت تأثیر تحریم‌ها کساد شده بود، بعد از توافق جانی تازه ای گرفته. هم‌زمان با طرح توافق بزرگ تاریخی ایران با کشورهای ۵+۱، موج جدیدی از ابراز علاقه کشورهای اروپایی و آمریکایی برای سفر به ایران به راه افتاد. بعد از آن نیز در مقاصد گردشگری که از سوی رسانه‌های خارجی برای سفر مردم به اروپا و آمریکا پیشنهاد می‌شد، ایران نقطه مشترک همه این فهرست‌ها بود.

نشنال جیوگرافی، سی‌آن‌ان، تلگراف و یورونیوز ازجمله رسانه‌هایی بودند که راه را برای توسعه گردشگری ایران هموار می‌کردند اما بعد از چند ماه برخلاف همه این تبلیغ‌ها کنگره آمریکا در ضدیت با این اهداف  و برخلاف جریان رسانه‌ای طرح «لایحه محدودیت مسافرتی به آمریکا»، را به تصویب رساند که اجرائی‌شدن آن می‌تواند محدودیت‌هایی برای سفر به ایران ایجاد کند.

کسانی‌که به کشورهای ایران، عراق، سودان و سوریه سفر می‌کنند، باید برای سفر به آمریکا ویزا  اخذ کنند. در‌صورتی‌که تا قبل از آن براساس رأی گردشگران انگلیسی و مدیران ارشد صنعت گردشگری، چین، مکزیک و ایران، سه کشوری بودند که در بازار جهانی سفر ۲۰۱۵، به عنوان سه مقصد نخست و محبوب ترین تورها برای سفر در سال ۲۰۱۶ انتخاب شد‌ه‌اند. بر همین اساس می توان امید داشت که جذب توریست های روسی به ایران نیز بتواند تا حدی زمینه ساز دور زدن قانون جدید آمریکا باشد.

تعداد توریست‌های کشورهای برتر توریستی جهان در سال ۲۰۱۴

۱ فرانسه
۸۳٫۷ میلیون نفر
۲ آمریکا
۷۴٫۸ میلیون نفر
۳ اسپانیا
۶۵ میلیون نفر
۴ چین
۵۵٫۶ میلیون نفر
۵ ایتالیا
۴۸٫۶ میلیون نفر
۶ ترکیه
۳۹٫۸ میلیون نفر
۷ آلمان
۳۳ میلیون نفر
۸ انگلیس
۳۲٫۶ میلیون نفر
۹ روسیه
۲۹٫۸ میلیون نفر
۱۰مکزیک
۲۹٫۱ میلیون نفر

ارسال نظر

 • ترکیه، کشور همواره محبوب ترین تورها گردشگران سراسر دنیا

  با در ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  تعطیلات آخر سال ۱۳۹۵ و آغاز نوروز ۹۶ فرصت خوبی را برای مسافرت و از بین بردن خستگی فراهم آورده است.

 • تورهای پائیزی

  بهترین تورهای خارجی فصل پاییز

  با در ۲۵ مهر ۱۳۹۴ - 0 نظرات

  اقتصادنیوز نوشت:کشورهای گرمسیری بهترین تورهای گردشگری در فصل پاییز به شمار می‌روند.

 • آژانس مقتدر سیر تابان

  مقتدر سیر تابان

  با در ۶ بهمن ۱۳۹۴ - 0 نظرات

  خدمات آژانس مقتدر سیر تابان فروش تورهای داخلی و خارجی  به صورت گروهی و انفرادی، فروش بلیط کلیه مسیرها و ایرلاینها ، فروش تورهای نمایشگاهی ، اخذ ویزای کلیه کشورها ( شنگن ، استرالیا ،کانادا )

 • جزایر پرهنتیان

  راهنمای سفر به جزایر پرهنتیان مالزی

  با در ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ - 0 نظرات

  جزایر پرهنتیان در سواحل شمال شرق مالزی قرار دارند و شامل دو جزیره‌ی پرهنتیان بزرگ و کوچک است. سفر به این جزایر می‌تواند با یک صرفه‌ی اقتصادی همراه باشد، ضمن اینکه فرصت‌های تفریحی جذابی در این جزایر فراهم است. چنانچه به مالزی سفر می‌کنید بازدید از این جزایر را در برنامه‌ی سفر خود قرار دهید.

 • آمیتیس بال پارس

  با در ۶ بهمن ۱۳۹۴ - 0 نظرات

  آژانس هواپیمایی آمیتیس بال پارس فعالیت خود را از سال ۱۳۸۵ آغاز نموده و ، در زمینه فروش بلیط هواپیما به مقاصد داخل کشور، فروش بلیط خارجی، اخــذ ویزا، رزرو هتل، برگزاری تور بصورت انفرادی و گروهی به خارج از ایران (اروپا، خاور نزدیک، خاور دور، آفریقا و…)، فعالیت می نماید. ، و دارای گواهینامه […]

محبوب ترین تورها ترین آگهی های امروز

 • هیچ آگهی تاکنون بازدید نشده است.